Previous
Next

Welcome to BIIT(DEGREE)

One of the most emerging Degree College in Orissa at Bhubaneswar providing quality technical education.

Established in the year 2010 under Orissa Child Welfare & Education Trust (OCWET), this institution is few kms. from heart of the capital city Bhubaneswar.

BIIT is equipped with Computer Center to cater to the needs of students and faculty in the Institute. It is having specialized laboratories to provide variety of platforms and computing environment for degree students.

  • Admission Open for Classes 1 to 9 for the session 2017-18

Current Placement

Placement List 2014 Passed out Batch
Sl No. Name Branch Company Name Photo
1. Somendra Samal MTE JSW, Belary  
2. Piyus MTE SAIL, ISP, Durgapur
3. Ranjan Sahoo MTE Bhusan, Jharsuguda
4. Asish Mohanty MTE BRG ISPAT, Dhenkanal
5. Dillip Jena MTE BRG ISPAT, Dhenkanal
6. Pankaj Kumar Mahanta MTE SAIL, Rourkela
7. Manoj Samal MTE HINDALCO, Hirakud
8. Rati Ranjan Sethy MTE HINDALCO, Hirakud  
9. Subhakant Sahu MTE HINDALCO, Hirakud
10. Laxmi Priya Mahanta MTE CSIR – NML, Jamshedpur
11. Archana Sahoo MTE SAIL, RSP,Rourkela
12. Bhagabat Prasad Sahoo MTE Tata Steel, Kalinga Nagar
13. Kedarnath Sahoo MTE Tata Steel, Kalinga Nagar
14. Malati Majhi MTE TCS, Bbsr
15. Md.Tahir Akhtar MTE Bhusan Steel Limited
16. Asit Mohapatra MTE Indian Metals Ferro Alloys Ltd, Rayageda
17. Soumit Kumar Das MTE SMEL Metallics, Sambalpur
18. Rajani Kanta Parida ETC Bharati Infatel Pvt. Ltd, Bbsr
19. Bhabani Sankar Biswal ETC DRDO
20. Kausik Mohanty Civil L & T
21. Kartik Patra Civil Labour Net
22. Amrit Kumar Naik Civil Labour Net
23. Susanta Nayak ELE FEDCO, Nayagada
24. Saswata Nayak ELE Door Man Engg. Pvt&lt, Jharsuguda
25. Arbind Sutar MECH VARRO Engg.
26. Anil ku. Gadtia MECH VARRO Engg.
27. Dibyasen Sahoo MECH Ramkrisna Forging Ltd,Jharsuguda
28. Nandan Ku. Nanda Ele Bhusan steel , Jharsuguda
Placement List 2015 Passed out Batch
Sl No. Name Branch Company Name Photo
1. Prabin Kumar Sahoo MTE SAL Steel, Gujarat
2. Dibya Ranjan Behera MTE BRG ISPAT, Dhenkanal  
3. Priya Ranjan Nayak MTE Aarti Steels Ltd, Ghantikhal
4. Umang Kumar Dash MTE BRG ISPAT, Dhekanal  
5. Debasish Pani MTE BRG ISPAT, Dhekanal  
6. Swaraj Pritam Das MTE BRG ISPAT, Dhekanal  
7. Dipansu Panda MTE BRG ISPAT, Dhekanal  
8. Yugajyoti Aich Mech Jindal Stainless Steel Ltd,Kalinga Nagar
9. Md.Nafis Akhtar Mech OPGC, Jharsuguda  
10. Soumya Ranjan Mahanta MTE Honeywell Automation India Ltd, Bangalore  
11. Priyabrat Sahoo Mech Bhusan steel. Ltd, Jharsuguda  
Placement List 2018 Passed out Batch
Sl No. Name Branch Company Name Photo
1 Sidharth Choudury MTE ORYX
2 Subhrajit Swain MTE Balasore Alloys Ltd
3 Tarun Banchhor MTE BRG Iron & Steels, Dhenkanal  
4 Lata Kishore Mahanta MTE BRG Iron & Steels, Dhenkanal
5 Manas Ranjan Das MTE HINDALCO, Sambalpur  
6 Soumya Ranjan Parija MTE HINDALCO, Sambalpur
7 Sitaram Mishra MTE Bhusan, Jharsuguda
8 Prabhat Kumar Behera MTE IMMT
9 Ananta Kumar Mallik MTE Bhusan Steels, Sambalpur
10 Pradeep Kumar Mahakud MTE TATA, Joda
11 Indrajeet Baraj MTE Konark Cement, Cuttack
12 Premchand Panda ETC Raj Resource Pvt., BBSR
13 Tapash Ranjan Swain Mech Tata Steel Ltd., Duburi
14 Somya Ranjan Nanda Mech Ardent Steel Ltd,Jharsuguda